CHARDONNAY

Суво бело вино со светложолта боја, проткаено со зеленикави нијанси. Се одликува со интензивни ароми на липа, бадеми, печени лешници и диња, а на вкус е хармонично со полно тело, со ноти на путер и тост и има интензивна и долга завршница.

Температура на сервирање

12°C

13°C

Комбинација со храна

blank јастог

blank бранцин во кремаст сос

blank мисирка со тартуфи

blank пастрмка со бадеми

blank зрел овчи кашкавал

Достапно во

0.75L