Тиквешка тава (за 4 лица)

Потребни состојки:

 • 200г свинска кртина
 • 200г пилешко бело месо
 • 200г јунешка кртина
 • 500г свежи шампињони
 • 2 главици кромид
 • 300г свежи домати
 • 15 суви благи пиперки
 • 100г кашкавал (од кравјо млеко)
 • Лук, сол, бибер, мешан зачин

Начин на приготвување:

 1. Испечете го месото на скара, секој вид одделно.
 2. Запржете го кромидот во длабок сад и додајте ги сувите благи пиперки, лукот и шампињоните.
 3. При крај на пржењето, во садот додајте го печеното месо и зачинете со сол, бибер и мешан зачин.
 4. Месото ставете го во земјена тава и додајте ги ситно исечканите домати.
 5. Залијте со вода и покријте го садот со алуминиумска фолија. Печете 2 часа на 180°C.
 6. Кон крајот на печењето, додајте го кашкавалот исечен на тенки ленти и печете уште 5 минути без алуминиумска фолија.

Препорачано вино: