Ролувано свинско месо (за 4 лица)

Потребни состојки:

 • 1кг свинско каре
 • 200г чадена сланина
 • 200г свежи шампињони
 • 150г моркови
 • 200г спанаќ
 • 100мл бело вино
 • 100мл вода
 • 2 чешниња лук
 • Сол
 • Бибер
 • Маслиново масло

Начин на приготвување:

 1. Исечете го морковот на долги ленти и обарете го.
 2. Пропржете ги печурките и зачинете ги.
 3. Исчистете го и измијте го спанаќот.
 4. Засечете го месото по должина за да се добие површина за филување. Посолете и наросете црн бибер, а потоа исчукајте го за да стане потенко.
 5. На еден од краевите, наредете ги парчињата чадена сланина и додајте ги морковите, шампињоните и спанаќот.
 6. Завиткајте го месото во ролат и врзете го со готварски конец.
 7. Премачкајте го месото со сенф и потпечето го на скара од сите страни.
 8. Потоа ставете го во тава за печење и додајте вино, вода, лук и маслиново масло.
 9. Покријте ја тавата со фолија и печете го месото 1 час на температура од 200°C.
 10. По еден час, отстранете ја фолијата и печете го ролатот уште 10-15 мин. Сервирајте го со рестуван компир.

Препорачано вино: