Пилешко во сос од шампињони

Потребни состојки:

 • 400г пилешко филе
 • 1 лажица густин
 • 200г шампињони
 • 50мл масло
 • 1 чешне лук
 • 1 лажица сечкан ѓумбир
 • 1/2 лажица сол
 • Неколку капки масло од сусам

 Начин на приготвување:

 1. Исечкајте го месото на тенки резанки и измешајте го со густинот.
 2. Исчистените шампињони исечкајте ги на тенки резанки.
 3. На загреано масло пропржете го месото и извадете го. На истото масло додајте ги шампињоните и пропржете ги. Месото вратете го во тавата со шампињоните, додајте го исечканиот лук, ѓумбир, зачин по избор, сол и промешајте добро.
 4. На крај додајте масло од сусам. Пилешкото во сос од шампињони послужете го со варен ориз и зелена салата.

Препорачано вино: