Печен крап

Потребни состојки:

 • 1 крап
 • 1 кромид
 • 1 корен од целер
 • 1 домат
 • 4 моркови
 • 1/2 китка магдонос
 • 200мл бело вино
 • 200мл вода
 • маслиново масло

Начин на приготвување:

 1. Кромидот ситно исечкајте го и пропржете го на маслиново масло.
 2. Додајте ги морковите и коренот од целер, претходно исечкани на мали кругови. Откако ќе омекнат, додајте го ситно исечканиот домат.
 3. Зачинете со сол, бибер и додајте други зачини по вкус.
 4. Со оваа смеса наполнете ја внатрешноста на крапот и затворете ја со магдоносот.
 5. Прелијте го крапот со вино, вода и маслиново масло. Се пече на висока температура.

Препорачано вино: