Говедско Строганоф (за 6 лица)

Потребни состојки:

 • 1кг говедско месо
 • 500г шампињони
 • 250г кисели краставички
 • 400мл кисела павлака
 • 2 главици кромид
 • 2дл масло
 • 2дл бело вино
 • 1 лажичка сенф
 • Сол
 • Бибер (свежо мелен)
 • Магдонос

Начин на приготвување:

 1. Исечете ги говедското месо и киселите краставички на тенки ленти.
 2. Пропржете го кромидот додека не добие златна боја и потоа додајте го исечканото месо и пржете го 15 минути.
 3. Додајте ги шампињоните, промешајте и додајте ги киселите краставички и сенфот.
 4. По 5 минути, додајте сол, бибер и кисела павлака.
 5. На крај додајте го белото вино. Потребни се 30 минути за подготовка на ова јадење.
 6. Послужете ориз како прилог.

Препорачано вино: